Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Piraziz Elması

Piraziz Elması

Menşe Adı   

Tescil No : 204

Koruma Tarihi : 05.03.2013

Başvuru No : C2013/021

Başvuru Sahibi : Piraziz Ziraat Odası

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe adı

Coğrafi Sınır : Giresun ili Piraziz ilçesi sınırları dâhilinde doğuda Bulancak ilçe sınırı Domuz Deresi, batıda Ordu il sınırında Abdal Deresi ve kuzeyde 10 metre rakımdan başlayıp güneyde 350 metre rakım kadar olan bölge

 

Piraziz Elması uzun yıllardır dağınık halde yetiştirilmekte olup son yıllarda bodur, yarı bodur anaçlar üzerinde modern yöntemlerle kapama bahçeler kurularak üretilmektedir. Üretim aşamasında özel bir çeşit elma anacı kullanılmamaktadır. Bahçe tesisi için toprak hazırlığı aşamasında dekara 3 ton yanmış çiftlik gübresi, 30 kg TSP, 25 kg potasyum sülfat gübresi verilerek toprak 25 cm derinlikte işlenir. Fidanlar dikim budaması yapılarak dikilir. Dikim yöntemi bodur fidanlar için sıra üzeri 1 m sıralar arası 3 m olacak şekilde, yarı bodur bahçe tesisi için sıra üzeri 1,5 m sıralar arası 3 m olacak şekilde tesis edilir. Ayrıca dikilen meyve fidanlarına mart ayında fidan başına 100 gr %26 azotlu gübre kullanılır.

 Piraziz Elmasının tam çiçeklenme dönemi haziran ayının ilk haftasıdır. Hasat zamanı ise kasım ayının ikinci haftasıdır. Piraziz Elması ağacı ilk meyvesini 3 yaşında vermeye başlar. Ekonomik olarak da 5 yaşına geldiği zaman verime yatar.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

 

Bu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.