Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Tamzara Dokuması

Tamzara Dokuması

Mahreç İşareti   

Tescil No : 460

Tescil Tarihi : 30.09.2019

Başvuru No : C2018/180

Başvuru Tarihi : 31.08.2018

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti

Başvuru Yapan : Şebinkarahisar Belediyesi

Coğrafi Sınır : Giresun ili Şebinkarahisar ilçesi 

 

Tamzara Dokuması Giresun ili Şebinkarahisar ilçesi Tamzara Mahallesinde üretilen yöresel bir dokumadır. 18. yüzyıldan bu yana üretilen yerel halk kültürünün önemli bir öğesidir. Tamzara Dokumasının ayırt edici özelliği bezayağı ve rips dokuma örgüsünün dokumalarda yoğun olarak kullanılmasıdır. Bununla birlikte panama ve krep dokuma da kullanılır.

Tamzara Dokumasının desenleri kareli ve çizgili formda olup, farklı büyüklük ve kalınlıklarda kareler ile çizgi hatları, bu dokumanın temel özelliğini oluşturur. Desenler dokuma esnasında renkli iplerle verilir. Son yıllarda ajur tekniği desenleri de bulunmakla birlikte kareli ve çizgili desenler Tamzara Dokumasında ağırlıklı olarak kullanılır.

Tamzara Dokuması, dokuma tezgâhlarında el emeği ile dokunur. Genelde pamuk ipliği kullanılmakla birlikte keten ve kenevir ipleri de kullanılır. Tamzara Dokumasının çözgü ipliği %100 pamuktur. Tamzara Dokumasının ince olması, örme aralarında yer alan boşluklar suyu absorbe eder ve gözeneklerin tuttuğu su, hava akımı ile kolay kaybolur. Bu nedenle teri çeken ve kolaylıkla kuruyabilen bir kumaştır.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

 

Tamzara Dokuması (PEŞTEMAL)
Ücretsiz Kargo Yeni 2-3 Days
Model: Tamzara Dokuması
BOYUT/EBAT:90x185 TAMZARA DOKUMASI 18.YÜZYILDAN BU YANA ÜRETİLEN YEREL HALK KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMLİ BİR ÖĞESİDİR. DOKUMA TEZGAHLARINDA EL EMEĞİ İLE DOKUNUR. ÖZELLİKLE BEZ DOKUMA YAPILIRKEN PAMUK İP KULLANILIR. TAMZARA DOKUMASININ İNCE OLMASI, ÖRME ARALARINDA YER ALAN BOŞLUKLAR SUYU ABSORBE EDER VE ..
₺320,00 Vergiler Hariç:₺320,00
Satıcının Puanı
Tamzara Dokuması (TAKIM)
Ücretsiz Kargo Yeni 2-3 Days
Model: Tamzara Dokuması
TAMZARA DOKUMASI 18.YÜZYILDAN BU YANA ÜRETİLEN YEREL HALK KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMLİ BİR ÖĞESİDİR. DOKUMA TEZGAHLARINDA EL EMEĞİ İLE DOKUNUR. ÖZELLİKLE BEZ DOKUMA YAPILIRKEN PAMUK İP KULLANILIR. TAMZARA DOKUMASININ İNCE OLMASI, ÖRME ARALARINDA YER ALAN BOŞLUKLAR SUYU ABSORBE EDER VE GÖZENEKLERİN TUTTUĞU ..
₺450,00 Vergiler Hariç:₺450,00
Satıcının Puanı
Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)
We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.