Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi

Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi

Menşe Adı   

Tescil No : 348

Tescil Tarihi : 02.05.2018

Başvuru No : C2017/198

Başvuru Tarihi : 21.11.2017

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe adı

Tescil Ettiren : Çamoluk Belediye Başkanlığı

Coğrafi Sınırı : Giresun ili Çamoluk ilçesi, Merkez mahalleleri, Akyapı, Bayır,  

 

Çamoluk ve civarında “Mindaval guru fasulyası” olarak bilinen Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesine Osmanlı dönemi kayıtlarında da rastlanılmakta olup o dönemlerde köylülerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bostan denilen küçük tarlalarında fasulye yetiştirdikleri belirtilmektedir. Geleneksel tarım tekniklerinin kullanılarak mekanizasyonun ve kimyasal girdinin az olduğu bölgede yetiştiricilik yapan çiftçiler, kendi yetiştirdiği ürünlerden elde ettiği tohumları gelecek yıl tekrar kullanarak yerel tohumluğu muhafaza etmektedir. Yörenin bu özellikleri bölgede çok uzun zamandır yetiştirilen fasulyeye genotipik ve fenotipik özellikler kazandırmıştır.

Bölgede fasulye yetiştiriciliği zirai mücadele ilacı ve suni gübre kullanılmadan yapılmaktadır. Özelikle Çamoluk Şeker Kuru fasulyesinin yetiştirildiği toprakların dere kenarlarında alüvyon topraklar olması, yöreye özgü toprak verimliliği, iklim şartları ve gelenekselleşmiş tarım teknikleri; Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin özelleşmesine neden olmuştur.


TÜRK PATENT TESCİL BELGESİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARBu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.