Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Giresun Kalınkara Fındığı/ Giresun Karası

Giresun Kalınkara Fındığı/ Giresun Karası

Menşe Adı   

Tescil No : 456

Tescil Tarihi : 18.09.2019

Başvuru Tarihi : 22.10.2018

Başvuru No : C2018/199

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe adı

 Başvuru Yapan : Sınırlı Sorumlu Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

Coğrafi Sınır : Giresun ili; Merkez, Piraziz, Bulancak, Dereli, Keşap, Espiye,  

 

Giresun Kalınkara Fındığı/Giresun Karası Corylus avellana L. türü “Kalınkara” yerel çeşidi fındıklardan üretilmektedir. Giresun Kalınkara Fındığı/Giresun Karası üretimi yapılan coğrafi bölgenin kıyı kesimlerinde ılık ve yağışlı iklim hâkimdir.

Giresun Kalınkara Fındığı/Giresun Karası gri kahverengi kabuk rengine ve oval görünümlü kabuklu meyve şekline sahiptir. Meyvenin uç kısmına doğru sivrileşme görülür. Meyve kabuğu kalındır. İç meyve üzerinde meyve etine yapışık, kalın, pürüzlü ve koyu kahverengi bir zar bulunur. Meyve eti donuk beyaz renkte ve gevrektir. Meyvenin iç göbek boşluğu büyüktür. Giresun Kalınkara Fındığı/Giresun Karasının en önemli özelliği farklı iklim koşullarına iyi adapte oluşudur. Özellikle hastalıklara ve ilkbahar donlarına karşı dayanıklıdır. Yağ oranı yüksek olan bu fındık yörede yoğun olarak yetiştirilen tombul çeşidinden sonra olgunlaşması dolayısı ile hasadın devamlılığı açısından önemlidir.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

 

Bu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.