Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Giresun Sivri Fındığı

Giresun Sivri Fındığı

Menşe Adı   

Tescil No : 455

Tescil Tarihi : 18.09.2019

Başvuru Tarihi : 22.10.2018

Başvuru No : C2018/201

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe adı

Başvuru Yapan : Sınırlı Sorumlu Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

Coğrafi Sınır : Giresun ili; Merkez, Piraziz, Bulancak, Dereli, Keşap, Espiye,  

 

Giresun Sivri Fındığı Corylus avellana L. türü “Sivri” çeşidi fındıklardan üretilmektedir. Giresun Sivri Fındığı üretimi yapılan coğrafi bölgenin kıyı kesimlerinde ılık ve yağışlı iklim hâkimdir.

Giresun bölgesinde fındık üretimi köklü bir geçmişe sahiptir. Hicri 1320 Trabzon Vilayet-i Salnamesinde “Giresun Kazasında çok miktarda fındık yetişir. Sivri ve tombul olmak üzere iki çeşittir. Diğer yerlerde yetişen fındıkların hepsinden kıymet ve lezzet bakımından üstündür. Kazada yetişen mahsuller arasında ilk sırayı fındık alır.” ibareleri bulunmaktadır.

Giresun Sivri Fındığı açık kahverengi ve parlak meyve kabuk rengine ve elips görünümlü kabuklu meyve şekline sahiptir. Meyvenin uç kısmına doğru sivrileşme görülür. Meyve kabuğu ince ve kolay kırılır. İç çevresini kaplayan zar çok ince olup koyu kahverengi ve parlak görünümlüdür. Bu zar kavurma esnasında %85’lere varan oranlarda meyveden ayrılır. İç meyve elips şeklindedir. Meyve eti fildişi renktedir. Meyve iç göbek boşluğu küçüktür. İç meyve yağ oranı iklimsel değişiklikler haricinde %65’e kadar ulaşabilmektedir. İçeriğindeki yüksek yağ oranı sayesinde iç meyve gevreklik, kıtırlık ve ağızda kolay parçalanabilme özelliğine sahiptir.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

 

Bu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.