Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Kürtün Araköy Ekmeği

Kürtün Araköy Ekmeği

Menşe Adı   

Tescil No : 449

Tescil Tarihi : 04.09.2019

Başvuru No : C2018/076

Başvuru Tarihi : 14.03.2018

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti

Tescil Ettiren : Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası

Coğrafi Sınırı : Gümüşhane ili Kürtün ilçesi

 

Kürtün Araköy Ekmeği, Gümüşhane ili Kürtün ilçesi sınırlarında yüzlerce yıldır üretilen, geleneksel bir ekmektir. Kürtün Araköy Ekmeği 3,5- 5 kg ağırlığında, 13-18 cm yüksekliğinde ve yuvarlak şekildedir. Üretiminde un, su, ekşi maya ve tuz kullanılır.

Kürtün ilçesi halkı tarafından “fırın evi” olarak tabir edilen üretimhanelerde, taş fırınlarda pişirilir. Taş fırınlarda pişirilmesi ekmeğin yavaş pişmesine, ekmek tabanının taşa uygun şekil almasına ve ekmek kabuğunun oldukça kalın olmasına neden olur. Kürtün Araköy Ekmeğinin 7-9 mm arasındaki tabankalınlığı, diğer ekmeklere nazaran daha kalın ve serttir.

Kürtün Araköy Ekmeği üretiminde maya olarak sadece bir önceki hamurdan ayrılarak saklanan ekşi hamur kullanılır, hiçbir katı maddesi kullanılmaz. Kürtün Araköy Ekmeğinin düşük pH’sı nedeniyle raf ömrü uzundur; taze olarak 2 hafta, derin dondurucuda 6 ay, kurutulmuş peksimet halinde ise 1 yıl saklanabilir.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

 

KÜRTÜN ARAKÖY EKMEĞİ KÜRTÜN ARAKÖY EKMEĞİ
Ücretsiz Kargo Yeni Fırsat Stoklar Tükendi
Model: 290001
TAM BUĞDAY UNU İLE EKŞİ MAYA  KARIŞIMINDAN ELDE EDİLEN VE  4 SAAT SÜREYLE PİŞİRİLEN ÖZEL BİR EKMEKTİR. TAMAMEN EKŞİ MAYADAN ÜRETİLDİĞİ İÇİN BAYATLAMAZ. +10°C SICAKLIKTA BUZDOLABINDA MUHAFAZA EDİLMESİ ÖNERİLİR. ŞEKER HASTALARI İÇİN UYGUN BİR EKMEKTİR...
₺175,00 Vergiler Hariç:₺175,00
Satıcının Puanı
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)
We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.