Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Gümüşhane Şeker Fasulyesi

Gümüşhane Şeker Fasulyesi

Menşe Adı   

Tescil No : 472

Tescil Tarihi : 03.12.2019

Başvuru No : C2018/087

Başvuru Tarihi : 19.03.2018

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe adı

Tescil Ettiren : Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası

Coğrafi Sınırı : Gümüşhane ili merkez ve Torul ilçesi

 

Gümüşhane Şeker Fasulyesi (Phaseolus vulgaris L.) Gümüşhane il merkezi ve köyleri ile Torul ilçe merkezi ve köylerinde yetişen uzun-yuvarlak görünümlü beyaz renkli bir tarımsal ürün olup, olgun tohumu tüketilir. Geleneksel yöntemlerle tarımı ve hasadı yapılan fasulyenin hafif unsu, pamuksu, yumuşak tadı ve ağır demlenmeden kaynaklanan yüksek aroması yanında erken pişmesi ve yüksek şişme kapasitesi önemli karakteristiğidir. Gümüşhane Şeker Fasulyesi 800-1800 m rakımda yetişir ve yetiştiriciliği sırasında hiçbir suni gübre ve bitki koruma ürünü kullanılamaz.

Gümüşhane Şeker Fasulyesini diğer fasulyelerden ayıran en temel özelliklerden biri yetişme periyodudur. Gümüşhane Şeker Fasulyesi ilkbahar donlarının bittiği nisan sonu mayıs başı ile sonbahar donlarının henüz başlamadığı eylül başlarında gelişimini tamamlanır. Gümüşhane Şeker Fasulyesini diğer fasulyelerden ayıran en önemli özelliklerden biri pişme süresi olup bu süre 13-18 dakikadır. Gümüşhane Şeker Fasulyesi normal pişme sürecinde (özleşme süreci hariç) parçalanmaz. Gümüşhane Şeker Fasulyesinin danelerinin hilum (göbek) bölgesinde limon sarısı renginde lekelerin bulunması duyusal tespitte en önemli ayırt edici özelliktir.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

Bu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.