Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Rize Enişte Lokumu

Rize Enişte Lokumu

Mahreç İşareti   

Tescil No : 773

Tescil Tarihi : 26.05.2021

Başvuru No : C2020/202

Başvuru Tarihi : 20.07.2020

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti

Tescil Ettiren : Rize Belediyesi

Coğrafi Sınırı : Rize ili

 

Rize Enişte Lokumu; Rize ilinde uzun yıllardır düğünlerde davetliler için hazırlanan ve ayrıca düğün sonrasında damada gönderilen bohça içinde yer alan uzunluğu 15 cm, kalınlığı 2 cm ve ağırlığı 130 (±5) g olan rulo şeklindeki kurabiyedir. Tereyağı, buğday unu, toz şeker, su, kabartma tozu, yumurta ve limon kullanılarak üretilir.

Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan Rize Enişte Lokumu, Rize ilinin sadece mutfak kültüründe değil, evlenme gelenekleri arasında da önemli bir yere sahiptir. Eskiden sadece evlerde üretilen bu ürün günümüzde ticari amaçla üretilmekte ve ilgi görmektedir.

Rize Enişte Lokumunun üst tarafı altın kahverengidir. Alt tarafı diğer üç yönüne göre daha fazla kızardığı için bu bölümde renk daha koyudur. Zemini düz, üstü çok hafif kabarıktır, kabarıklık pişme sırasında doğal olarak meydana gelir. Ürünün şekli verildikten sonra fırına atılmadan önce üst tarafın uçlara yakın bölümüne ve orta kısma yaklaşık birer santim arayla enine çizikler atılır. Bu çizikler keskin birer hat oluşturur.

 

TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

RİZE ENİŞTE LOKUMU
Ücretsiz Kargo Yeni 2-3 Days
Model: 456987
1 PAKET İÇERİSİNDE 40 ADET RİZE ENİŞTE LOKUMU BULUNMAKTADIR. 6 AY SÜREYLE BAYATLAMADAN SAKLANABİLİR...
₺350,00 Vergiler Hariç:₺350,00
Satıcının Puanı
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)
We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.