Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Rize Muhlaması

Rize Muhlaması

Mahreç İşareti   

 

Tescil No : 704

Tescil Tarihi : 26.03.2021

Başvuru No : C2018/210

Başvuru Tarihi : 22.11.2018

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti

Tescil Ettiren : Rize Ticaret ve Sanayi Odası

Coğrafi Sınır : Rize ili

 

Rize’de uzun yıllardır yörenin düğün yemekleri arasında yer alan Rize Muhlaması, Rizelilerin Koleti Peyniri de dedikleri Kolot Peyniri, tereyağı, mısır unu, tuz ve su kullanılarak pişirilir. Pişirmede bakır sahan ve tahta kaşık kullanılır.

Tereyağın sahanda eritildikten sonra eriyen yağa mısır unu katılır ve kavrulmaya başlanır. Un kavrulduğunda kenarlardan ortaya doğru kaynamış su ilave edilip muhallebi kıvamına gelince ocağın altı kısılır. Önceden tellendirilerek hazırlanmış kolot peyniri, muhlamanın üzerine dizilir. Hafifçe içe doğru bastırılır ancak karıştırılmaz. Kısık olan ateş tam açılır, 10-15 saniye kadar pişmeye bırakılır ve tereyağı yüzeye çıkınca ocaktan alınır.

Rize’nin yeşil bahçelerinde bütün gün çalışan Rizeli kadınlar eve yorgun döndükleri günlerde pratik bir yemek olduğu kadar doyumsuz bir lezzet olan Muhlama pişirip yanına da çay demleyip yorgunluklarını atıyorlar. Muhlama, Rizelilerin çocukluk anılarında da yer tutuyor. Geçmişte karınları acıktığında neneleri veya annelerinin hızlıca hazırlayıp önlerine getirdikleri muhlama, Rize’nin çocukları için her zaman keyifli bir öğün olmuştur. 

 

TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

Bu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.