Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Rize Simidi

Rize Simidi

Mahreç İşareti   

Tescil No : 410

Tescil Tarihi : 24.01.2019

Başvuru No : C2017/196

Başvuru Tarihi : 15.11.2017

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti

Tescil Ettiren : Rize Belediyesi

Coğrafi Sınırı : Rize ili 

 

Rize Simidi un, maya, tuz, su ve kokulu siyah üzümün pekmezi kullanılarak yapılan ve haşlandıktan sonra fırınlanan bir simit çeşidi olup, tarihinin 1930’lu yılların öncesine dayandığı bilinmektedir. 5 Ağustos 1939 tarihli Rize Yerel Gazetesinde Rize Simidiyle ilgili Belediye tarafından alınan meclis kararında Rize Simidinin ağırlığı, fiyatı vb. hususlara ilişkin düzenlemeler yer almıştır. Rize’de yaşayan 63-91 yaş aralığındakilerle yapılan mülakatlardan ürünü çocuk yaşlarından beri bilip tükettikleri ve ürünün daha eskiye giden bir tarihinin olduğu anlaşılmıştır.

Rize Simidinin ülkemizde diğer illerde üretilen simitlerle karşılaştırıldığında ayırt edici özellikleri; susamsız yapılışı, pişirilmeden önce yörede yetişen kokulu üzümden yapılan bir pekmeze batırılması, üzüm pekmezinin ürünün her tarafının eşit şekilde pişmesini sağlaması, ürünün fırınlanmadan önce kısa süreli haşlanması ve çam ya da kestane ağacından yapılan ‘pasa’ denilen tahtalarda dinlendirilmesidir. Ayrıca Rize’de her simit fırınının simitleri farklı renkte ipe 25’erli veya 50’şerli olarak dizerek piyasada satma geleneği, geçmişten beri simit ipinin renginin tüketici tarafından fırının markası olarak algılanmasını sağlamıştır.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

Bu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.