Menu
Your Cart
Sitemizden yapacağınız 150 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz !

Tonya Tereyağı

Tonya Tereyağı

Menşe Adı  

Tescil No : 380

Tescil Tarihi : 18.08.2018

Başvuru No : C2017/240

Başvuru Tarihi : 18.12.2017

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe

Coğrafi Sınırı : Trabzon ili Tonya ilçesi

 

Tonya Tereyağı, Trabzon ili Tonya ilçesinde yetiştirilen ineklerden elde edilen süt ile elde edilen tereyağıdır. Tonya Tereyağı, ilçenin mera ve çayırlık alanlarında yetişen yöreye özgü çok çeşitli otların yeşil ve kurutulmuş halleri ile beslenen ineklerin sütünden geleneksel yöntemlerle elde edilir. Tonya Tereyağının en önemli ayırt edici özelliği sarı rengi, tadı, lezzeti ve aromasıdır.

Tonya, Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir geçiş alanıdır. Karadeniz kenarından yükselen tepeler üzerinde bulunan ormanlar sürekli nem çeker. Denizden gelen su buharı burada yoğunlaşır, sis haline gelir. Çevrede iklimin etkisi ile bitki örtüsü yapısı paralellik gösterir. Arazinin büyük çoğunluğunu meralar ve ormanlar kaplar. Yörede yetiştirilen ineklerin meralık alanda beslenmesi ürettikleri sütün kalitesine etki eder. Yörede yetiştirilen ineklerin sütü ile üretilen tereyağı yoğun sarı renkte olmaktadır. Ayrıca yörede bulunan ineklerin çoğu Jersey Irkı ineklerdir ve bu ırktan elde edilen sütlerin β-Karoten miktarı yüksektir.


TÜRK PATENT TESCİL BİLGİLERİ VE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALAR

Bu kategoride ürün bulunamadı.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.